Kultur og sport er en del af Holstebro Industri- & Håndværkerforenings (HIH) interesseområde. Flagskibet indenfor sporten i vores område er Team Tvis Holstebro, der både hos kvinderne og mænd er med til at profilere Holstebro på en positiv måde.
Derfor glæder HIH sig over, at Holstebro Kommune ventes at ville investere 900.000 kroner til et lysshowanlæg i Gråkjær Arena. Et lysshow som efterhånden rigtig mange klubber har.
Anlægget vil blive til stor gavn for Team Tvis Holstebro. Men planen er også, at anlægget skal kunne benyttes i forhold til andre arrangementer i Arenaen. Det gælder eksempelvis gymnastik, koncerter, foredrag, soldaterarrangementer og messer.
Anlægget består af 3 elementer.
Der etableres baglys i forbindelse med at spillerne løber ind på banen. Måske kombineres det med en røgmaskine, så spillerne kan løbe ind indhyllet i røg. Om det er muligt skal afklares ved en nærmere undersøgelse af røgens påvirkning af brandalarmen.
Der bliver desuden etableret effektlys på tilskuerpladserne.
Endelig etableres der effektlys på banen.
Kommunen ventes at afsætte rådighedsbeløbet på 900.000 kroner her i 2014, der dækker omkostningerne til elkabler og montering. Med de nødvendige penge og kommunal tilladelse ventes etableringen forholdsvist hurtigt at kunne sættes i gang.
28 november
Vestjysk genbrugstømmerhandel booster salg og eksport med webshop: Læs mere...
26 oktober
Student Alexander bliver klejnsmed: Uddannelsescenter vil dreje flere fra gymnasiet mod erhvervsuddannelser Læs mere...